Türkiye’nin PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve bölge güvenliğini tesis etmek için başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın son bulması talebiyle 170’i aşkın isim imzaladıkları mektubu (24 Ocak 2018) AK Parti milletvekillerine gönderdi.


Türkiye’nin egemenlik hakları aleyhine kaleme alınan bildirinin imzacıları arasında Murat Belge, Ömer Laçiner, Cihangir İslam, İhsan Eliaçık, Hüsamettin Cindoruk (mektup basına yansıdığı için imzasını geri çekti), Baskın Oran, Hüda Kaya gibi isimler var.

Söz konusu metne ve imzacı listesine ulaşmak için tıklayınız.

 

*

Ahmet Kekeç bugünkü (25 Ocak) köşe yazısında konuya ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu:

Bu arkadaşlar, PKK/YPG’nin “çılgın silahlanmasına” ve gencecik insanların hayatını tehlikeye atacak terör örgütlenmesine itiraz etmiyorlar.

Bugüne kadar bölgeye 5 bin TIR, 2 bin kargo uçağı dolusu ağır silah yığıldı. Bu silahlar, bazen, Türkiye’deki terör saldırılarında kullanılıyor. Örneğin, Silvan’da ele geçirilen füzeler…

Bu ağır silahlara karşı hangi bir müzakere ve işbirliği yolunu öneriyor ünlülerimiz?

Kiminle diyalog kuracağız?

PKK yöneticileriyle mi, Suriye merkezi hükümetiyle mi, terör örgütünü silahlandıran Amerika Birleşik Devletleri’yle mi?

Kiminle?

Silahlar patlamasın, barış olsun, sorunlar müzakereyle halledilsin, güzel de…

Siz bu aklı biraz da eli kanlı terör örgütüne verin ve “DEAŞ tehlikesi bertaraf edildiğine göre, bu kadar silahı ne yapacaksınız” diye sorun.

Bu soruyu sormadığınız sürece, isminizin karşısına yazılacak tanımlama “PKK muhibbi”dir…

Dolayısıyla, altına imza attığınız bildirinin hiçbir kıymeti yoktur.

*

Editör Notu:

Söz konusu mektuba imza atanların tavrı, Hüsamettin Arslan’ın 2017’de bir televizyon programda dile getirdiklerini hatırlatır cinsten:

Aslında kendi kültürlerine muhalefet ederken kendi târihlerine dünyadaki egemenlerin statükosunu, kültürünü onaylamışlar. Şimdi de öyle olmuyor mu? Türkiye’de, Türkiye Cumhûriyeti’ne karşı olan elitlerimiz… Türkiye Cumhûriyeti’nin otoritesine karşı çıkıyorlar ama dünyadaki başka egemen otoritelerin önünde diz çöküyorlar.

Haber: H.H.Ç.

Paylaş

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz