Hasan Hüseyin Çağıran, Yeter Ada Şeko ile Joseph Nye’ın kitabından hareketle yumuşak güç kavramı üzerine konuştu.


Düzenleyen ve yayına hazırlayan: Cahit Nuri Daşçıoğlu

Neler konuşuldu:
● Gücün tanımı ve pratikteki açılımlarının ne olduğu…
● Joseph Nye’ın yumuşak güç kavramsallaştırmasının bağlamı…
● Yumuşak gücün özelde ABD, genelde dünya siyasetinde nasıl görünürlük kazandığı…
● Rusya, Çin vb. ülkelerin liberal ekonomi-politikle olan ilişkisi ve bunun yumuşak güç kullanımındaki karşılığı…
● Türkiye’nin yumuşak gücü ve bu yumuşak güç araçlarının mahiyeti…

Yeter Ada Şeko Kimdir:
2017’de Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Anabilim Dalı’nda tezli yüksek lisans programına girmeye hak kazandı. Rusya’nın yumuşak güç kullanımı üzerine çalışıyor. 2018’de İhlas Haber Ajansı Uluslararası Haberler Masası’da editör olarak çalışmaya başladı. Yaklaşık 2 yıl bu görevi üstlenen Şeko, bu süreçte asayiş muhabirliğini tecrübe ederek bazı özel haberler de yaptı. Haberleri NTV, Sputnik Türkiye, CNNTürk, HaberTürk gibi pek çok büyük haber kanalı ve internet sitesinde yayınlandı. Şuan ise İngilizce olarak global ölçekli yayın yapmaya hazırlanan, haber/analiz odaklı bir platformda proje asistanı olarak görev alan yazar Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve orta seviyede Rusça biliyor.

Hasan Hüseyin Çağıran Kimdir:
1992’de, İzmir’de doğdu. Lise eğitimini (Konya) Özel İsmail Kaya Lisesi’nde, üniversite eğitimini Gazi Üniversitesi’nde aldı. 2014’te Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Metin yazarlığı ve editörlük yapıyor. İlk kitabı Kanımız Yerde Kaldı (şiir) 2018’de yayımlandı.

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz