Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis Mahallesi’nde yaşamını sürdüren şair, gazeteci, oyuncu ve çevirmen Ülkü Tamer, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle evinde vefat etti.

*

3 Yazıdan Alıntılar

Tamer’in vefatı üzerine Ömer Erdem’in Karar gazetesinde yayımlanan “İçime Çektiğim Hep Şiirdir” başlıklı yazısında öne çıkan değerlendirmeler şu şekilde:

Cathay

Cathay’dan bahsetmek bile onun Türk şiirine çeviriyle getirdiği katkıyı anlatmak için yeterdi.

Birbirimizden Etkilenerek Şiirimizi Oluşturduk

Hayatımın şanslı zamanlarında Ülkü Tamer ile birlikte az da vakit geçirdim, onu dinledim, sorularıma cevaplar istedim. Açık kişiliği ve edebiyatı insan olmanın özü sayan tutumuyla içimde unutulmaz tortular bıraktı. Şairlerin birbirlerini severek ve okuyarak varolmalarının örneği olarak 2. Yeni Şiirini göstermişti. ‘Biz demişti, Ömer beyciğim, birbirimizden etkilenerek 2. Yeni şiirini oluşturduk. Bu bağlamda o şiirin kökleri dışarıda değil bizim kendi içimizde, aramızdadır.’

Nuh’un Gemisi

Cemal Süreya, Ülkü Tamer şiirini değerlendirirken, onun şiiri ile Nuh’un Gemisi arasında bağlantı kurar. Burada önemli olan ‘tufan öncesinde’ gemiye nelerin, hangi canlıların sokulduğu değil, ‘tufan sonrasında’ canlıların kendi doğalarına döndürülüp döndürülmediğidir. İşte, baştan beri onun şiirinde can bulup koşturan, yaşayıp çiçek açan hayvanlar, bitkiler, kuşlar ve insan olma halleri bu şiirsel bağış sebebiyledir.

*

Seyyit Nezir Aydınlık gazetesinde yayımlanan “Türk Şiirinin Kemik Saplı Çakısı”  başlıklı yazısında birçok ismin Tamer hakkındaki değerlendirmelerine yer verdi. Öne çıkan değerlendirmeler şu şekilde:

Özdemir İnce: İkinci Yeni Şiirinde Özel Bir Yeri Vardır

İkinci Yeni’nin dil bilen az sayıdaki şairlerinden biriydi. Şiirinin İkinci Yeni şiirinde özel bir yeri vardır. Dil bildiği için dünya şairlerini iyi tanıyordu. 81 yıllık ömründe onu sonsuza kadar yaşatacak işler yaptı. Ülkü’nün şiiri hiç bir zaman eskimemiştir.

Burçak Evren: Bize Fellini’yi Tanıttı

Ülkü Ağabey’in edebiyat ve tiyatroya olduğu gibi sinemaya da büyük katkıları oldu. İlk akla gelen onun çocukluk anılarını anlatan Gaziantepli bir sinemacıyla ilgili yazdığı nostaljik tatlar getiren küçük bir kitap. Daha sonra yönettiği Sanat Olayı gibi dergilerde ve yazdığı çeşitli gazetelerde sinemaya geniş yer verdi. Hepsinden önemlisi getirilmesi oldukça zor olan Federico Fellini’nin “Amarcord” filmini Türkiye’ye getirerek bize Fellini’yi tanıttı. Edebiyatçı kişiliğinin arkasında gizli bir sinema sevgisi taşıyordu. Bazı filmlerin senaryo çalışmalarına da katıldı.

Enis Batur: Türk Şiirinin Çok Değerli Bir Ustasını Kaybettik

Benim için de ayrıca çok iyi bir dostu kaybettim. Bu kirlenmiş dünyada tertemiz kalmayı başarabilen nadir insanlardandı. Şairliği, edebiyatımıza olan katkıları ilelebet kalıcı olcaktır.

Hüseyin Haydar: Edebiyatın Dergiler Üzerinden Yapılmasında Emeği Çok

Sadece şairliğiyle değil Türkiye’de edebiyatın dergiler üzerinden yapılmasında da emeği geçen çok değerli bir yayıncıydı. Tamer kendisinden sonraki kuşakları da eğitti. Hasan Ali Yücel’le başlayan çeviri geleneğinin en önemli temsilcilerinden oldu.

*

Doğan Hızlan’ın Hürriyet gazetesinde yayımlanan “50 Kuşağından Bir Yıldız Daha Kaydı” başlıklı yazının öne çıkan bölümler şu şekilde:

İkinci Yeni’nin Batı Kutbu

Türk şiirinde İkinci Yeni hareketinin Batı kutbunu temsil ediyordu. Şiirinin zor kazanılan yalınlığı, herkes tarafından sevilmesini sağladı. Her kitabında şairlik özünü koruyor ama bu özde çeşitlemeyi başarıyordu.

Cevat Çapan: Çocukluğuna Dönen Bir Yolcu

Ülkü Tamer’e bir doğa bilimcisi, toplumsal bir coğrafyada yeni yerler keşfeden, imgelemin sınırlarını zorlayan ve sonunda hep anayurdu olan çocukluğuna dönen bir yolcu diyebiliriz.

*

Ülkü Tamer Konuşuyor

1993’te yayımlanan Kırk Ambar programında Ülkü Tamer şiiri tanıtılıyor ve şairin değerlendirmelerine yer veriliyor. Programın kaydını ve şairin “Sıragöller” adlı şiirini seslendiren Enes Ateş’in yorumunu dikkatinize sunuyoruz.

Derleme: Hakan Eroğlu

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz