Aralarında ABD’li düşünür Noam Chomsky ve Marksist düşünür David Harvey’in de olduğu 13 isim 19 Ocak’ta uluslararası toplumu “Afrin’in güvenliğini garanti altına almaya ve Türkiye’nin saldırılarını önlemeye” çağırdı.

Söz konusu açıklama, yaptıkları “sistem” eleştirileriyle arzı endam düşünce adamlarının nasıl bir ittifak dolayımında hareket ettiklerini göstermesi bakımından oldukça ilginç veriler barındırıyor.

Bildiri Türkiye’nin aydınları tarafından içerdiği hezeyanlar nedeniyle masum bir “Afrin çağrısı” olarak değil –başta Suriye olmak üzere– bölgemizde uygulamaya koyulan denetimli terör politikalarına verilmiş bir destek olarak değerlendirildi.


ABD’li dilbilim profesörü Noam Chomsky ile Marksist düşünür David Harvey’in de aralarında bulunduğu 13 isim 19 Ocak 2018 tarihinde Türkiye’nin olası Afrin operasyonuna karşı çağrı yaptı.

The Region’ın haberine göre yapılan açıklamada, Türkiye’nin yanı sıra Rusya, İran ve ABD de “Afrin halkının barış ve istikrarını tehdit eden bir tutum takındıkları” gerekçesiyle eleştirildi.

Bildiride öne çıkan ifadeler şu şekilde:

“Afrin çok az uluslararası yardımla, son 5 yılda çok sayıda Suriyeli mülteciyi geri kazanmıştır. Nüfusu 400 bin’e çıkan Afrin Türkiye destekli cihat grupları, El-Kaide ve Türkiye tarafından tehdit edilmektedir.”

“Türkiye Afrin sınırına askeri güç yığdı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Kürtlerle olan kan davasının peşinden gidip barışçıl bir yerleşim bölgesini yok edecek ve binlerce sivil ve mülteciyi riske atacak şekilde Kürt kontrolündeki kantona tüm güçleriyle saldıracaklarının sözünü verdi.”

“ABD ve uluslararası toplumun şimdi Kürt halkının arkasında durmak için ahlaki bir yükümlülüğü var. ABD’li yetkilileri ve uluslararası toplumu, Afrin’in istikrarını ve güvenliğini garanti altına almaya ve Suriye sınırları ve Suriye sınırı boyunca Türkiye’nin saldırılarını önlemeye çağırıyoruz.”

İmza kampanyasına katılan isimler arasında David Harvey ve Noam Chomsky’nin yanı sıra farklı üniversitelerde kürsüleri bulunan Michael Walzer, Kariane Westrheim, Charlotte Bunch, Todd Gitlin, David Graeber, Nadje Al-Ali, David Harvey, Michael Hardt, Marina Sitrin, David L. Phillips ve Ann Snitow bulunuyor.

Bildirinin tam metni:

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz