2009’da Paradigma Yayınları arasından çıkan “Borges’le Söyleşiler” kitabındaki söyleşilerden birinde Borges “Genç bir yazara tavsiyeniz ne olurdu?” sorusuna şu şekilde cevap veriyor:

Çok basit bir öğüt verirdim: eserlerini düşünsün, onların yayınlanmasını değil. Bir an önce basılması için acele etmemesini, okuru unutmamasını ve -eğer kurgu yazıyorsa- zihninde tümüyle canlandıramadığı hiçbir şeyi tasvir etmeye kalkışmamasını.  Şaşırtıcı bulduğu olayları değil yaratıcılığını geliştiren olayları yazmasını tavsiye ederim. Üsluba gelince mümkün olduğunca kısıtlı kelime kullanımını tavsiye ederim. Eğer bir eserde çok bariz görünen bir ahlaki kusur varsa o da gösteriştir. Kabiliyetini ve hatta dehasını inkar etmesem de Lugones’i sevmememin sebebi onun yazma tarzını gösterişli bulmam. Bir sayfadaki bütün sıfatlar, metaforlar yeniyse bu gösterişe ve okuru etkileme çabasına işaret eder. Okur, yazarın kabiliyetli olduğunu hissetmemelidir. Yazarın kabiliyeti mütevazı, gösterişten uzak olmalıdır. Her şey mükemmel olduğunda hem kolay hem kaçınılmaz gelir insanlara. Eğer bir çaba sezerseniz bu yazar için başarısızlık demektir. Tabii kastettiğim düşünmeden yazması değil, o zaman bu ilk elde doğru kelimeyi bulmasını beklemek olurdu ki bu da pek muhtemel görünmüyor. Bir eser yazılıp bittiğinde içten geldiği gibi yazılmış hissini uyandırmalı, gizli oyunlar ve mütevazı (kibirli değil) ustalıkla dolu olsa bile.

Borges’le Söyleşiler – Ed. Richard Burgin

Çeviren: Hatice Esra Mescioğlu

Sf. 98 | Röportaj yılı: 1968

İktibas: H.H.Ç.

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz