Leyla İpekçi “kültürel iktidar” bağlamındaki tartışmalara yeni boyutlar kazandıracak bir meseleyi bugün (24.10.2017) köşesine taşıdı.

İpekçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Eğer siz altı yüz yıllık kitaplarımıza belgelerimize kitabelerimize Fransız kalırsanız Fransızca bilmeniz bir işe yaramaz!” sözünü hatırlatarak Erdoğan’ın kültür-sanat noktasındaki yalnızlığına işaret ediyor:

“Bunun gibi daha neler dedi bugüne kadar. Kültür sanatta ilerleyemediğimizi defalarca altını çizerken, yetkili merciler arasında kimler acaba bunun vebalini vicdanlarında derinden hissetti, çok merak ediyorum.”

Yazının dikkat çeken bölümleri şu şekilde:

…sonra Yunus’dan Hacı Bayram’dan iki alıntı yaparak yaşamadığımız bir kültürü aktarmış olmakla kültür sanat icra etmiş oluyoruz! Neden şu kurumsal kimlik bu kültürel etkinliğin sponsoru olmuşsa, buna o kurum içre hiçbir mecrada gerçek yapıcı hiç eleştiri dahi yazılamıyor? Kim koyuyor bu riyakarlık putlarını, bu ikiyüzlü ahlakçılık takozlarını önümüze?

*

“Şimdi sıra bizde artık” yaklaşımıyla, milli yerli kültür sanat etkinliği, fuar, festival yapacağız diyerek ortaya çıkıp yine ortalıktaki üç beş ihaleci elemana işi vermekle ve “ne yapalım kadro yok” lafının üstüne yatmakla mı alnınızın akıyla sıyrılmış olacaksınız bu vebalden?

O şunlardan bu bunlardan, şu eleman bu mahalleden, bu sanatçı karşı taraftan yaklaşımıyla devletin paralarını fon diye liyakatsızca dağıtıp durarak… Sonra da hiçbir çevrenin adamı olmayan, sanatı için yaşayan, yapayalnız ve iğneyle kuyu kazıp beş kuruş cebine atmamış sanatçılara yapılan karalama kampanyalarına sessiz kalarak.. Ve onların günah keçisi ilan edilmesine göz yumarak kendi suçlarını daha derinlere çapalayanlar mı kültür sanatta bizi kemale erdirecek?   
*

Vasata akıtılan paralarla köşeyi dönenler, o dizi senin bu proje benim telif sözleşmelerine dahi hürmet etmeden kul hakkına girenler ve sırf ikbal peşinde koşanlar sonra şikayet ediyor çocukları okumuyormuş, gençler derdini anlatamıyormuş, cahilmiş şuymuş buymuş.

E sizsiniz bunun eseri. Bu vebali elan sessiz sakin aşk ile hak ile, hak için sanatını icra edenlere iftira atarak onları da aşağı çekerek daha ne kadar onlara ödetmeye devam edeceksiniz? Kendini işine vermeden, adanmadan, hakkını vermeye gerek duymadan, bol üşengeçlikle, ne yapsam olur pişkinliğiyle, kopuk kopuk, yarım yamalak sanat yapanları baş tacı edip üzerinden paralar kazanarak mı kültür sanatta devrim yapacaksınız?

Sırf bir kesimin elemanı diye en üstünkörü işleri çarçabuk bitsin talimatıyla sipariş edip sonra reklamını yaparken de yere göğe koyamadığınız elemanlarla medeniyet değerlerimizi gerçekten ihya mı ediyorsunuz?

Nerede kalmış kitabelerimizi belgelerimizi okuyan nesiller yetiştirmek! Öğrenciler Osmanlıca’dan mezun olurken yazma okumayı bile hakkıyla öğrenemeden gidiyorlar. Bir kısmı hileli yöntemlerle profesör oluyor. Sonra da intihal eserlerle sözümona itibar kazanıyorlar. Hanginizin umurunda?

Haber: İktibas: H.H.Ç.

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz