TYB Akademi’nin 21. sayısı İsrail konusuna tahsis edildi.

Genel Yayın Yönetmenliğini Dr. Muhammed Enes Kala’nın yaptığı derginin bu sayısının editörlüğünü Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Osman Kurt (Doç. Dr.)  üstlendi.

TYB Akademi’nin 21. sayısı D. Mehmet Doğan’ın “Dünya siyasetinin belirleticisi: İsrail” başlıklı takdimi ile başlıyor. Doğan, bölgenin Birinci Dünya Savaşı sonrası yüzyılını ele alıyor ve “Türkiye ikinci İsrail olmaya direndikçe bölgede ikinci bir İsrail’in oluşumuna gidiş hızlandırılıyor. İkinci İsrail bölgedeki idrak gecikmesinin yeni mahsulü olabilir. Filistin’in, Suriye’nin, Lübnan’ın, Irak’ın yaşadığı acılardan daha fazlası İkinci İsrail olacak “Kürdistan”da yaşanacak. On yıllarca sonra oyunun mahiyeti bazı kafalara dank edecek ama iş işten geçecek! Suriye ve Irak’tan Türkiye’yi yalıtmak için bulunan yol bu. Türkler yüz yıl sonra yeniden İslâm dünyasından tecrid edilirse emperyalistler açısından Ortadoğu’yu yönetmek hiç zor olmayacak!” diyor.

TYB Akademi’nin İsrail sayısında yer alan makaleler ve yazarları:

D. Mehmet Doğan: Dünya Siyasetinin Belirleticisi: İsrail

Baki Adam: İsrail: Kutsal Halk, Kutsal Ülke

Umut UZER: İsrail’de Vatan ve Ulus Algısı

Alaattin Dolu: Osmanlı Hâkimiyetinden İsrail İşgaline: Kudüs’ün Gönüllü Sakinleri

Sevtap Gölgesiz Karaca: Kutsal Topraklarda Kurulan Bir Haçlı Devleti:

Selim Tezcan – Alper Sarıbaş – Mehmet Sadık Gür: İsrail Tarih Ders Ki̇taplarının (1948-2014) Gözünden Tanzimat’a Kadar Osmanlı-Yahudi İlişkileri

Muhammed Ali Bağır: Modern İsrail’de Karâî Olmak: Mısır Kökenli Karaîlerin İsrail’deki Sorunları

Hatice Doğan: Ağlama Duvarı Kadınları

Can DEVECİ: Yafa Olayları 1921

Söyleşi: Turgut Alp BOYRAZ –  Anadolu Ajansı Kudüs Temsilcisi / (Konuşan: Enes Dağ)
İsrail ve Filistin İlişkilerinin Sosyal, Siyasal, Dinî ve Kültürel Boyutları

Kaynak: TYB Akademi

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz