İtibar dergisinin 71. sayısında(Ağustos), Yıldızın Parladığı An yazısıyla Kemal Sayar, 15 Temmuz irâdesini ıskartaya çıkarmaya yönelik girişimlere karşı bir hassâsiyet yoklaması yapıyor.

15 Temmuz’dan bugüne, büyük bir zaferin tutarlı bir anlatıya dönüştürülmekte zorlanıldığına dikkat çeken Sayar, 15 Temmuz’un gerçekliğine karşı şüphe uyandırmak isteyenlerin oyuna gelinmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Bir yıl aradan sonra, bir boşlukta asılı kalmış gibiyiz. 15 Temmuz milletin zaferiydi ve eğer bu zaferin boşalttığı büyük enerji daha iyi değerlendirilebilseydi, bu ülkeyi şaha kaldıracak topyekûn bir hamleye dönüşmesi kaçınılmazdı. Bir milleti millet kılan anlar vardır. Yıldızın parladığı anlar. O Temmuz gecesi işte öyle bir geceydi ve bizi gökteki hilale rapteden, nereli ve nereden olduğumuzu ruhumuza nakşeden, hafızanın en derin katmanlarından gelen bir aidiyet bilgisinin hepimizi hizaya çektiği  bir geceydi.

*

Aradan geçen bir yıl, katillerin ve mücrimlerin küstah kibrini kırabilmeliydi. Aradan geçen bir yıl, bizi mankurtlar kalabalığına karşı yekvücut ve yekruh olarak yeniden inşa edebilmeli ve şehitlerimizin aziz hatırasını, semadan yeryüzüne ağan bir yıldız gibi yönümüzü tayin etmeliydi. Onun ışıttığı sokaklardan birbirimize yol bulabilmeliydik. Dikkatini odaklamakta zorlanan, savruk ve dağınık bir çocuk gibi bulduklarımızı kaybediyor, büyük bir zaferi tutarlı bir anlatıya dönüştürmekte zorlanıyoruz. Bu topraklarda gördüğümüz en büyük kötülük sanki çok uzak bir gezegende gerçekleşmiş de bir bilim kurgu filminden yeni uyanmışız gibi, gördüğümüz şeyin gerçekliğinden şüpheye düşmemizi istiyorlar. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Ama nasıl?

Benim cevabım basit: Parlayan yıldızı takip edeceğiz. O gece bizi birleştiren duygunun peşine düşeceğiz. Bizi iyileştirecek olan şey, bütün farklılıklarımıza rağmen, yeri geldiğinde ortak bir ülkü etrafında kenetlenebildiğimizin tarihi tecrübesidir.

Haber: Hasan Hüseyin Çağıran

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz