İki aylık düşünce dergisi Teklif’in dördüncü sayısı Gayb dosya konusuyla raflardaki yerini aldı.


Derginin takdim yazısı şu şekilde:

Teklif, bu dünyadaki varoluşumuzla ilgili temaları ve onları sorgulama sürecini bu kez Gayb temasıyla sürdürüyor.

Teklif, her seferinde olduğu gibi klasik hükmündeki kitapların tanıtımları, muhtelif alıntılar ve uzmanlarca kaleme alınan makalelerle geçmişten günümüze gayb sorununu ele alan farklı yaklaşımlara bütünlüklü bir bakış getirmeye çalışıyor.

Teklif, insanlığın bir yandan kâinatta olup biten her şeyi bilebileceği iddiasının güçlendiği, bir diğer yandan da zaten bilinecek bir hakikatin en basından beri var olmadıgına iliskin bir kanaatin yaygınlaştığı çağımızda herkesi bilinen –bilinmeyen– bilinemeyen üzerine yeniden tefekkür etmeye davet ediyor.

Teklif, “Gayb nedir?” ve “insanın gaybla nasıl bir irtibatı vardır?” sorularını, “Nasıl bir özgürlük?”, “Nasıl bir gerçeklik?”, “Nasıl bir mükellefiyet?” sorularıyla irtibatlı olarak tartışmaya açıyor.

Dergide Kasım Küçükalp, Eşref Altaş, Ömer Türker, İhsan Fazlıoğlu, Mehmet Sabri Genç gibi isimlerin yazıları yer alıyor.

Dergiyi incelemek için tıklayın.

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz