Hüseyin Su 15 Nisan 2015’te TRT Radyo 1’ de Düş Geçidi programına katılarak Mehmet Şahin’in sorularını cevaplamıştı.

Su, geçtiğimiz günlerde satışa sunulan üç ciltlik yeni kitabı Takvim Yırtıkları’nın müjdesini de bu programda vermişti.

Programda adı geçen kitaplara bakarak Hüseyin Su’yun önümüzdeki zaman dilimi içerisinde okurlarını yeni kitaplarla selamlayacağını söyleyebiliriz.

Kitapların isimleri şöyle: İç Kanama, Kırıklar Cemi, İç Kanama, Entelektüel Öfke.

*

Söz konusu programın kaydını istifâdenize sunuyoruz:

kısa kısa…

– Hiçbir öykü gerçek değildir. Gülşefdeli Yemeni’yi de sanatsal gerçekliği içinde değerlendirmek gerekir.

– Öykü tarihimizin Tanzimat’ta başladığı düşüncesine katılmıyorum. Öykü tarihimiz çok daha eskilere dayanır.

– Dini metinlerimizde de Türk öykücülüğünün izlerini aramamız icap eder. Teknik ve içerik bakımından.

– Bugünkü Türk edebiyatı kendi köklerinden yeterince beslenemiyor. Bu durum ilk dönem düşünüldüğünde bilinçli bir tercihtir.

– Politik özne olmayan bir sanatçı varlık sorununun künhüne vakıf olamaz. Sanatçı politik bir öznedir. Fakat bu sanatın araçsallaştırılması anlamına gelmez. Yani sanatçı politik öznedir fakat sanatçının yaptığı sanattır. Aksi durumda sanatçı tetikçi durumuna düşer.

– Sanat kendi dilinin imkânlarıyla politik olanı söyler. Bu bakımdan siyasetten daha etkilidir ve daha uzun süreli etkiye sahiptir.

– Türkiye sırtını Orta Doğu’ya dönmüş Batı’ya bakıyor. Orta Doğu da Türkiye’nin omuzları üzerinden Batı’ya bakıyor.

Yayımlanacak iki kitap var. Biri öykü kitabı. Önümüzdeki aylarda yayımlanacak. İç Kanama. Diğeri ise Entelektüel Öfke. Nuri Pakdil üzerine bir inceleme. Pakdil’in düşüncesinin, sanatının bu topraklar için ifade ettiği anlam üzerine.

– Sonbaharda da yayımlanacak iki kitabımız var: Takvim Yırtıkları.(günlük) Kırklar Cemi.(öykü)

– Ne yazıyorsak yazgımıza dâhildir.

– Yerli olmak derken her zaman iyi karakterlerin yazılmasından bahsetmiyoruz. Mesela Orhan Kemal’in Sarhoşlar’ındaki karakterler yerlidir.

– Yerli olmayan hiçbir eser evrensel olamaz. Târihin rüzgârı köksüz sanat eserini savurur.

– İnsan sorunlarıyla vardır toplum içinde. Sanat da buradan doğar.

Hüseyin Su Kimdir:

1952’de Kırşehir/Çiçekdağı’nda doğdu. İlköğrenimini doğduğu köyünde (1964), Orta öğrenimini Kırıkkale’de (1972), yüksek öğrenimini Ankara’da, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Yeni Türk Edebiyatı Bölümünde (1980) tamamladı; Hikâyeci ve Romancı Olarak Samipaşazâde Sezâi, adlı bitirme tezini yazdı. Öğrenciliği sırasında memurluk, daha sonra da edebiyat öğretmenliği ve kütüphanecilik yaptı. Yazmaya Edebiyat dergisinde başladı (1980). Bazı gazetelerin kültür-sanat sayfalarında (1979), İlim ve Sanat ve Mavera dergilerinde (1986-87) yazdı. Hece (1997) ve Heceöykü (2004) dergileriyle Hece Yayınları’nın kuruluşuna öncülük etti ve kuruluşundan itibaren de on sekiz yıl boyunca Hece (213 sayı), Heceöykü (64 sayı) dergilerinin ve Hece Yayınları’nın yayın yönetmenliğini yaptı (1997-2014). Her iki dergide de öykü, deneme ve incelemeler yazdı. Kitaplarından Gülşefdeli Yemeni, Aşkın Hâlleri, Ana Üşümesi, Bir Yağmur Türküsü, Kalemin Yükü, Yazı ve Yazgı Arnavutçaya; Gülşefdeli Yemeni (Her Roj Ji Emir Diçe adıyla) Kürtçeye çevrildi. Öykülerinden ‘Ateş’ Boşnakçaya; ‘Gülşefdeli Yemeni’ Azericeye ve Farsçaya; ‘Yüzündeki Deniz Duruluğu’ da İtalyancaya çevrildi.

Hüseyin Su’nun Kitapları:

Tüneller (öykü, 1. Baskı, 1983) ● Ana Üşümesi (öykü, Tüneller’in yeniden düzenlenmiş hâliyle 1. Baskı, 1999) ● Gülşefdeli Yemeni (öykü, 1. Baskı, 1998) ● Aşkın Hâlleri (öykü, 1. Baskı, 1999) ● İçkanama (öykü, 1. Baskı, 2018) ● Bir Yağmur Türküsü (deneme, 1. Baskı, 1999) ● Öykümüzün Hikâyesi (inceleme, 1. Baskı, 2000) ● Kalemin Yükü (deneme, 1. Baskı, 2014) ● Yazı ve Yazgı (deneme, 1. Baskı, 2014) ● Keklik Vurmak (söyleşi, 1. Baskı, 2015) ● Hikâye Anlatıcısı, (inceleme, 1. Baskı, 2016) ● Takvim Yırtıkları I- II- III (günlük, 1. Baskı, 2017) ● Entelektüel Öfke (İnceleme, 1. Baskı, 2018)● Bir Hayat, Bir Hikâye (inceleme-söyleşi, 1. Baskı, 2019) ● Sayılı Gündü Geçti (Nehir söyleşi, haz.; Ali Işık, 1. Baskı, 2019,) ● Irmağın İçli Sesi: Atasoy Müftüoğlu Kitabı (ed., inceleme, 1. Baskı, 2007) ● Edebiyat Eylemi ve Nuri Pakdil (ed., inceleme, 1. Baskı, 2013) ● Nuri Pakdil’in Mektupları I- II- III (yay. haz.; mektup, 1. Baskı, 2014).

Ödüller: Gülşefdeli Yemeni kitabına Türkiye Yazarlar Birliği ‘1998 Yılı Öykü Ödülü’; Nuri Pakdil ve Edebiyat Eylemi adlı eserine, Türkiye Yazarlar Birliği 2013, 5. Edebiyat Mevsimi ‘Nuri Pakdil Özel Ödülü’; Türkiye Yazarlar Birliği, 6. Edebiyat Mevsimi, ‘2014 Yılı Hikâye Ödülü’; İçkanama kitabına Pendik Belediyesi Edebiyat Festivali, ‘2019 Yılı Öykü Ödülü’; Sayılı Gündü Geçti adlı eserine ise ‘Eskader 2019 Yılı Söyleşi Ödülü’ verildi.

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz