Koronavirüs salgını sebebiyle beş ayını İstanbul’da geçirmek durumunda kalan Tataristan devlet sanatçısı Kamil Akmanov karantina süresinde oluşturduğu cam füzyon çalışmalarını Beyoğlu’nda açılan bir sergiyle sanatseverlerle buluşturdu.

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs pandemisi herkesi evinde kalmaya zorlarken aylarca devam eden karantina sürecini ise herkes farklı bir şekilde değerlendirdi. Tataristanlı cam füzyon sanatçısı  Kamil Akmanov ise pandemiye Color Trough Glass isimli kişisel sergisi için İstanbul’da bulunduğu esnada yakalandı. Salgının başlamasıyla birlikte uçuşların durdurulması üzerine ise Akmanov İstanbul seyahatini uzatmak durumunda kaldı. 

Aylarca süren karantina döneminde üretmeye devam eden Tatar sanatçı, İstanbul seyahatinden esinlenerek İstanbul temalı bir cam füzyon koleksiyonu hazırladı. Şehrin kimliğini oluşturan Galata Kulesi, Ayasofya Camii, Sultan Ahmet Camii, Rumeli Hisarı gibi yapıları cam füzyon tekniğiyle işleyen sanatçı karantina sürecinin sona ermesiyle birlikte çalışmalarını sanatseverlerle buluşturmak için kolları sıvadı. Akmanov’un kızı Aygül Okutan’ın da büyük desteğiyle Beyoğlu’da bulunan Bereketlizade Sanat Galerisi’nde hem Türklere hem de Türkiye’yi ziyaret eden yabancılara hitap eden bir sergiye imza attı.

Akmanov’un kişisel çalışmalarının yer aldığı sergi 5 Ağustos tarihine kadar, salı günleri hariç, sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

Kamil Akmonov Kimdir:

Yanaul Başkurt ASSR köyünde doğdu. 1978 Kazan Mimarlık Akademisi’nden mezun oldu. Bugulma şehrinde (Tataristan Cumhuriyeti) yaşıyor. Tataristan ve Rusya Sanatçılar Birliği üyesi. Akmanov’un eserleri Tataristan Cumhuriyeti Gosmusey Koleksiyonu’nda. Eserleri Rusya’da ve federasyonun çeşitli cumhuriyetlerinde otuzdan fazla büyük sergiye katıldı.


Yazar Hakkında

2017’de Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Anabilim Dalı’nda tezli yüksek lisans programına girmeye hak kazandı. Rusya’nın yumuşak güç kullanımı üzerine çalışıyor. 2018’de İhlas Haber Ajansı Uluslararası Haberler Masası’da editör olarak çalışmaya başladı. Yaklaşık 2 yıl bu görevi üstlenen Şeko, bu süreçte asayiş muhabirliğini tecrübe ederek bazı özel haberler de yaptı. Haberleri NTV, Sputnik Türkiye, CNNTürk, HaberTürk gibi pek çok büyük haber kanalı ve internet sitesinde yayınlandı. Şuan ise İngilizce olarak global ölçekli yayın yapmaya hazırlanan, haber/analiz odaklı bir platformda proje asistanı olarak görev alan yazar Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve orta seviyede Rusça biliyor.

Yorum yaz