Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Gazi Üniversitesi, Kudüs Üniversitesi ve Turkish Studies dergisinin kurumsal iş birliği ile düzenlenen 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi (INCSOS 2018) farklı ülkelerden 450 akademisyenin katılımıyla 23-25 Mart 2018’de Kudüs’te gerçekleştirildi.


İlki Turkish Studies dergisinin organizasyonuyla İspanya’nın Endülüs bölgesinde gerçekleştirilen kongrenin ikincisi, bu yıl 23 Mart’ta Gazi Üniversitesi, Turkish Studies dergisi ve Kudüs Üniversitesinin iş birliğinde Mescid-i Aksa’da kılınan cuma namazı ve eski şehir ziyareti ile Kudüs’te başlamıştı.

Kongrenin açılış konuşmalarını, Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Özel Temsilcisi ve aynı zamanda Filistin yönetimine bağlı Kudüs İşleri Bakanı ve Kudüs Valisi Adnan el-Hüseyni, Filistin Yüksek Öğretim ve Eğitim Bakanı Sabri Saydam, Gazi Üniversitesi Rektörü İbrahim Uslan ve Kudüs Üniversitesi Rektörü İmad Ebu Kişk yaptı.

Gürcan Türkoğlu: Üniversiteler Arasındaki İş Birliği Geleceğe Mesajdır

Gürcan Türkoğlu yaptığı konuşmada kongrenin Filistin’e yönelik tehditlerin arttığı bir dönemde yapılmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Üniversiteler arasındaki iş birliğinin geleceğe bir mesaj verdiğini belirten Türkoğlu Türkiye’nin Filistin meselesine olan duyarlılığının ve Filistinli gençlerin eğitimi noktasındaki hassasiyetinin altını çizdi. Bu doğrultuda Türkoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla kız öğrenci yurdunun yapıldığını ifade etti.

Adnan el-Hüseyni: Türkiye Her Zaman Sahada

Konuşmasına Kongre’ye katkılarından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şükranlarını sunarak başlayan Adnan el-Hüseyni Türkiye-Filistin iş birliğinde gerçekleştirilen her türlü girişimin ilgili yerlere gerekli mesajı ilettiğini belirtti. Filistin’in yok edilmeye çalışıldığını belirten el-Hüseyni konuşmasını “insanımız güçlü oldukça işgal ve alınan uygulanan yıkım politikaları bizi caydıramaz. Bir olduğumuzda hiçbir güç karşımızda duramaz” diyerek sürdürdü. El-Hüseyni Türkiye’nin her zaman sahada olduğunu ve Filistin direnişine katkısını sürdürdüğünü belirtti.

Sabri Saydam: Mukaddes Topraklarda Türkiye’nin Varlık Göstermesi En Büyük Cevap

Sabri Saydam ise Türk üniversiteleri için Kudüs Üniversitesinde program yapmanın şaşırtıcı olmadığını çünkü bu üniversitenin inşası sürecinde katkıda bulunduklarını ifade etti. Zaferin sadece savaşla kazanılmayacağını belirten Saydam ilmin önemine işaret etti. Saydam, çok sayıda öğrencinin katlediğildi, öğrencilerin eğitimini işgal altında sürdürdüğü mukaddes topraklarda Türkiye’nin varlık göstermesini “en büyük cevap” olarak niteledi. Belirleyici olanın Müslümanların iradesi olduğunu belirten Saydam yapılan Kongre’nin Türkiye’nin duyarlılığının bir kanıtı ve Filistin’in özgürlüğüne sunulan katkının en büyük kanıtı olduğunu vurguladı.

İbrahim Uslan: Sorumluluk Almalı ve Filistinli Kardeşlerimizin Yanında Olmalıyız

Katılımcıları Hazret-i Ömer’in Kudüs Ahidnamesi ile selamlayarak konuşmasına başlayan İbrahim Uslan, Kongre’nin Filistinli gençlerin önünü açacağını ve Filistin’in bilim, sanat, kültür alanlarında kendini geliştirmesine katkı sunacağını katkı sunacağına inandığını belirtti. Sultan Abdülhamid’in Filistin toprakları için gösterdiği dikkat ve hassasiyete işaret eden Uslan “sorumluluk almalı ve Filistinli kardeşlerimizin yanında olmalıyız” dedi.

7 Sempozyum 450 Bildiri

Kongrede eş zamanlı gerçekleştirilen 7 ayrı sempozyumda akademisyenler, 30 ayrı oturumda “tarih ve sanat araştırmaları”, “din ve toplum”, “felsefe, davranış ve sağlık bilimleri”, “bilişim teknolojileri ve uygulamalı bilimler”, “ekonomi, hukuk ve siyaset”, “eğitim bilimleri”, “dil ve edebiyat” gibi bilim, sanat ve kültür alanlarında 450 sunum yaptı.

Türk Üniversiteleri ile Kudüs Üniversitesi Arasında İş Birliği Anlaşması

Program sonunda, başta Gazi Üniversitesi olmak üzere kongreye destek veren Türkiye’den 6 üniversite ile Kudüs Üniversitesi arasında, iş birliğini geliştirme, akademik ve bilimsel çalışmalar, ortak doktora programları, yaz kampları, akademik değişim, ortak sempozyum ve konferansların düzenlenmesi gibi alanlarda birçok mutabakat zaptı imzalandı.

Kudüs Üniversitesi Rektörü Ebu Kişk’in çalışma ofisinde düzenlenen imza törenine, Gazi Üniversitesi Rektörü Uslan ile diğer üniversite rektörleri katılırken, Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Türkoğlu da hazır bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Yunus Emre Enstitüsü (YEE) de destek verdi.

Türk Tarih Kurumu (TTK) ve Hitit Üniversitesi’nin de ana destekçileri olduğu kongreye, ayrıca Balıkesir Üniversitesi, Ahi Evran Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, MAK Danışmanlık, Cambridge Scholars Yayınevi, AND Center, Kudüs Open Üniversitesi, Arap Amerikan Üniversitesi ve en-Necah Milli Üniversitesi de destek sağladı.

| Anadolu Ajansı’nın haber metninden yararlanılmıştır

Haber: H.H.Ç.

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz