Mücahit Gündoğdu’nun* ilk kitabı “‘Kuyu’da Bir Yönetmen” Cümle Yayınları’nın biyografi dizisi arasında yerini aldı.

Kitap, 2012 yılında vefât eden usta yönetmen Metin Erksan’ın hayâtını konu alan ilk biyografi/portre çalışması olma özelliğini taşıyor.

Gündoğdu, okurunu Türk sinemasının geçmişine doğru etkileyici bir yolculuğa çıkarıyor. Çocukluğu Cumhuriyetin ilk

döneminde geçen Erksan’ın hayatının anlatımı söz konusu dönemin fikir ve sanat ortamıyla ilgili dikkat çekici ipuçları barındırıyor. Türk sinemasının ayağa kalkma mücadelesi verdiği 1950’li yılların çetin şartları da kitapta kendine yer buluyor.

Kurtuluş Kayalı’nın kitap için yazdığı takriz şu şekilde:

Hayatımda ilk defa bu kadar bütünlüklü bir metin okudum. Aynı zamanda da kurgusu bu kadar sağlam bir metin. Akademik çalışmalardan çok daha gelişkin bir Metin Erksan kitabıyla karşılaşılıyor. Dört dörtlük bir çalışmayla karşı karşıyayız.

Mücahit Gündoğdu yaşının çok üstünde bir olgunlukla bakıyor konusuna.

Mücahit Gündoğdu yaşamadığı dönemi yaşayanlardan daha iyi kavramış gibi görünüyor.

Mücahit Gündoğdu’nun kitabı bize 1950’li, 1960’lı ve 1970’li yılları yeniden yaşatıp Metin Erksan’ın haleti ruhiyesiyle buluşturuyor. Ve beni Mücahit Gündoğdu’nun bundan sonraki metinlerinin gönüllü okuyucusu yapıyor. Mücahit Gündoğdu’yla sinema konuşmak ve tartışmak çok büyük bir keyif olacak gibi görünüyor.

*

Gündoğdu, ilk kitabı eksenindeki değerlendirmelerinin yer aldığı röportajında yeni çalışmalarının haberini de veriyor.

Yazmayı istediğim birkaç yönetmenin biyografisi daha var. Ama tabii nasip. Uzun zamandır üzerinde çalıştığım Türk sinemasının yönetmenlerini bu sene kitaplaştırmayı düşünüyorum. Şu sıralar ülke sinemalarına odaklandım. Ülkelerin yönetmenlerini ayrıntılı yazmayı planlıyorum. Türkiye’de ülke sinemaları yönetmenler üzerinden değil; oyuncular ve filmler üzerinden tanınıyor. Doğru olan, yönetmenler üzerinden incelemektir. Şimdi 26 yaşımdayım. 29 yaşımda ilk uzun metrajlı filmimi yapmayı planlıyorum. Ayrıca bu üç yıl içerisinde belgesel çekmek istiyorum. Para bulunca hemen başlayacağım.

*

*1990 Sivas doğumlu.

Ankara Siyasal Bilgiler mezunu.

Yazılarını Edebiyat Ortamı, Hece, İtibar, İzdiham ve Türk Dili dergilerinde yayımladı.

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz