Bu ay okurlarını ilk sayısıyla selamlayan Muhayyel dergisinde, Hüseyin Su’nun günlükleri üzerine kaleme alınmış Zeynep Acar imzasını taşıyan bir değerlendirme var.


Takvim Yırtıkları özelinde, bir yazar olarak Hüseyin Su portresinin de ele alındığı yazının öne çıkan bölümleri şu şekilde:

Hayatı ile başlı başına bir “edebi eser” kabul edilmesi gereken Hüseyin Su, hatıralarını kaleme alarak bu eseri mücessem hale getiriyor ve eksikliği daima hissedilen hatırat edebiyatına mühim bir katkıda bulunuyor.

Şahsiyeti itibariyle gözlerden uzak, çalışmalarıyla daima hatırlarda olan nevi şahsına münhasır bir ede ile tevazu göstererek Takvim Yırtıkları adını verdiği hatıraları bağlamında andığımız Hüseyin Su’nun hayat hikayesine değinmeyi, bu kez önceledik.

*

Günlükler bize Hüseyin Su’nun okuma ve yazma bilincini de yansıtıyor. Yazmaktan kaçarken okumaya nasıl sarıldığını, nasıl bir okuma yöntemi tercih ettiğini, kendi okudukları Pakdil’in tavsiyeleri arasında kalışlarını ve ikisine birden yetişmeye çalışırkenki yorgunluklarını görebiliyoruz. Pek çok yerli ve yabancı kitaptan ve yazardan bahsediliyor haliyle bu günlüklerde. Kah Hüseyin Su’nun kendi okumaları ve tahlilleri kah Nuri Pakdil ile yapılan sohbetlerde adı geçen eserler ve onlara dair mühim yorumlar…

*

Günlük tutmanın duvar örmek gibi bir dikkat yoğunluğu gerektirdiğini söylüyor Hüseyin Su. Hiç durmadan tuğlaları dizilecek, uyumlu ve belli bir düzen içinde. Bir hayatı tamamlayacak sonunda. Öyle de bir eser ortaya çıkıyor nihayetinde.

İktibas-Haber: Cahid Eroğlu

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz