Zeliha Eliaçık, Nihayet dergisinin Eylül sayısında (57) kendi tecrübelerine dayanarak yabancı bir dil öğrenmenin ve dil bilmenin mahiyeti üzerine önemli dikkatler içeren bir yazı yayımladı.


“Yabancı Dil Öğrenmek Ne Demektir?” başlıklı yazısında “Dil sadece kelimeler değildi. Ses, kelime ve dil kadar sessizlik de duyuşun da binbir çeşidi vardı. Peki dünyamın sınırları henüz hiçbir yabancı dil bilmediğim dönemde daha mı dardı, emin değilim.” değerlendirmesini yapan Eliaçık bir dilin o dille kurulan ünsiyeti nispetinde daha kolay öğrenilebileceğini düşünüyor.

Eliaçık yazısında, yaşayan varlıklar olarak insan ve dilin sınırlarına, kesişme noktalarına dair ilginç tespitlerde bulunuyor.

*Metin, yazarın izni dahilinde yayınlanmıştır.

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz