Ressam ve küratör Aygül Okutan “Erzurum ve Kars – Rus Şairin Bir Doğu Masalı” resim sergisinden hareketle Puşkin ve kendi çalışmaları üzerine Yeter Ada Şeko’ya konuştu.


Düzenleyen ve yayına hazırlayan: Cahit Nuri Daşçıoğlu

Neler konuşuldu:
● Hayatı, Rusya ve Türkiye’deki çalışmaları ve Türkiye’ye nasıl geldiği…
● İstanbul’un kendisi için neler ifade ettiği ve çalışmalarında tuttuğu yer…
● Puşkin’in Rus toplumundaki yeri ve önemi…
● Puşkin’in Moskova’dan Erzurum’a yolculuğunun izlerini nasıl sürdüğü…
● Puşkin’in Erzurum’u ve bunun resimlerle ifadesinin neleri ihsas ettiği…
● Resimlerde kullandığı teknik ve ebrunun çalışmalarındaki yeri…
Yayında bahsi geçen kitap: Aleksandr Puşkin – Erzurum Yolculuğu

Benim Türkiye’m Sergisi
Sanatçı:
Aygül Okutan
Yer: Çanakkale Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
Tarih: 23 Mart 2020

Aygül Okutan Kimdir:
Ressam ve küratör Aygül Okutan 1977’de Tataristan’ın başkenti Kazan’da doğdu. 1998’de sanat Koleji’nde aldığı eğitim sonrası Rusya’nın Perm şehrinde Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim, Heykel ve Mimarlık Akademisi Bölümü’ne devam etti. 2004’te akademiden mezun olan Okutan 2006’da İstanbul’a yerleşti. 2009’dan itibaren serbest profesyonel ressam olarak çalışmalarına devam sanatçı, başta Türkiye ve Rusya olmak üzere, Fransa, ABD, Çin gibi pek çok ülkede ortak sergilere eserleriyle katıldı, çeşitli bireysel sergiler düzenledi ve bazı sergilerin de küratörlüğünü üstlendi. Hala aktif olarak ressamlık ve küratörlük yapan Okutan evli ve bir çocuk annesidir.

Yeter Ada Şeko Kimdir:
2017’de Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Anabilim Dalı’nda tezli yüksek lisans programına girmeye hak kazandı. Rusya’nın yumuşak güç kullanımı üzerine çalışıyor. 2018’de İhlas Haber Ajansı Uluslararası Haberler Masası’da editör olarak çalışmaya başladı. Yaklaşık 2 yıl bu görevi üstlenen Şeko, bu süreçte asayiş muhabirliğini tecrübe ederek bazı özel haberler de yaptı. Haberleri NTV, Sputnik Türkiye, CNNTürk, HaberTürk gibi pek çok büyük haber kanalı ve internet sitesinde yayınlandı. Şuan ise İngilizce olarak global ölçekli yayın yapmaya hazırlanan, haber/analiz odaklı bir platformda proje asistanı olarak görev alan yazar Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve orta seviyede Rusça biliyor.

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz