Cevat Karadeniz Rusya’nın Afrika dış politikası üzerine bir makale kaleme aldı. Karadeniz, makalede Rusya’nın Afrika ülkeleriyle ilişkisinin dünü ve bugünü üzerinden temel düzeyde dikkate değer bir okuma gerçekleştiriyor.


Özet

Avrupalıların Afrika kıtasını keşfetmesiyle Kıta’da insan gücünün ve kaynakların sömürülmesi de başlar. Böylece Afrika, tarih boyu yabancı sömürge güçlerinin istilasına sahne olur. İnsan ticaretinden maden ve fosil yakıt zenginliklerinin sömürülmesine kadar uzanan bu geniş sömürü faaliyetleri her zaman uluslararası literatürde önemli bir araştırma konusudur. Zaman zaman gelişmiş ülkelerin gündemlerinden düşüp bir tarafa itilse de günümüzde Afrika’nın zengin kaynakları ciddi biçimde tartışılır. De-kolonizasyon sürecinden sonra neo-kolanyalizm çerçevesinde ülkelerin ticari oluşumları, sömürgecilik faaliyetlerini hala sürdürür. Bu durum, Afrika’nın gündemdeki yerini korumasının en büyük nedenidir. ABD, Rusya ve Çin başta olmak üzere birçok uluslararası aktörün kıtayla ilgilenmesi, sömürgeciliğin bölgede yeni formlarla tekrar canlandığını gösterir. Rusya’nın Afrika’ya ilgisi Çarlık Rusya’yla başlamış olsa da dış politika oluşturma süreci SSCB döneminde başlar.

Bu çalışmada Rusya’nın Afrika’daki dış politikası anlaşılmaya çalışılacaktır. Bu kapsamda Rusya’nın Afrika’da yürüttüğü faaliyetler üzerinden hangi amaçlar için bölgede bulunduğu tartışılacaktır.

MAKALEYİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yazar Hakkında

Yorum yaz