Büyüyen Ay Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kirenci, 2020’nin ilk kitabını sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla duyurdu. Kapak ve iç kapak çizimlerinin Âkif Emre’nin not defterinden alındığı belirtilen Portreler, Âkif Emre’nin belli temadaki gazete ve dergi yazılarını bir araya getiriyor.


Söz konusu duyuru şu şekilde:

2020’nin ilk kitabı rahmetli Âkif Emre’den: Portreler, Kitaplar ve Dergiler

Portreler, Âkif Emre’nin belli temadaki gazete ve dergi yazılarını bir araya getiriyor. Portre kelimesi genel olarak güzel sanatların çeşitli kolları için kullanılmakta ve “resim, fotoğraf, heykel ve benzeri sanat türlerinde bir kişinin yüzünün ve yüz ifadesinin betimlenmesi ile oluşturulan eser” olarak tanımlanmaktadır. Bu eserlerin amacı, kişinin görünüşü yanında, kişiliğini ve ruh hâlini de yansıtmaktır. Âkif Emre bu genelgeçer tanımdan farklı olarak Portreler’ini kelimelerle çizmiş. Güzel sanatlarda yüzün ve yüz ifadesinin nasıl ki sanatçının kullandığı malzemeye dayanarak betimlenmesi ya da yorumlanması söz konusuysa; Âkif Emre’nin Portreler’i de bunu izlenimler, çağrışımlar, metaforlar eşliğinde kelimelerle gerçekleştirmektedir. O, insan yüzünün gerisindeki zihniyetleri, düşünme biçimlerini, tutum ve davranışları, toplumsal rolleri, kişi ve toplum bazında olayların ve kişilerin −aydın, sanatçı, siyasetçi, simitçi, saat ustası… mülteci, muhacir, göçmen…− zihin dünyalarındaki silik ya da derin izlerini araştırıyor, sorguluyor ama en doğru ifadeyle analiz ediyor. Onlardan aldığı izlenimleri, şahitlikleri; yaptıkları çağrışımlar ve metaforlar eşliğinde bir tablo gibi görünür hale getiriyor. Bu esere daha genel anlamda kişiler, olaylar ve olgular üzerinden hepsi birbiriyle rabıta halinde, içiçe bir siyasi, toplumsal ve kültürel tarih çalışması da diyebiliriz.

Âkif Emre insan yüzünün gerisindeki zihniyetleri, düşünme biçimlerini, tutum ve davranışları, toplumsal rolleri, kişi ve toplum bazında olayların ve kişilerin −aydın, sanatçı, siyasetçi, simitçi, saat ustası… mülteci, muhacir, göçmen…− zihin dünyalarındaki silik ya da derin izlerini araştırıyor, sorguluyor ama en doğru ifadeyle analiz ediyor.

Portreler’de iki dünya saklı. Biri inandığı değerler, ait olduğu kültür ve medeniyet birikimiyle Âkif Emre’nin kendi dünyası; ikincisi de kimiyle yolları kesişmiş, kimiyle aynı cemiyetin havasını teneffüs etmiş, kimini okumuş, kimine de bir süreç içerisinde şahit olmuş aydın, âlim, siyasetçi, Uygur anası, simitçi… mülteci, muhacir, göçmen… dünyaları.

Âkif Emre Kimdir:
Gazeteci-yazar (D. 1957, Kayseri – Ö. 23 Mayıs 2017, İstanbul). İlk, orta ve lise öğrenimini memleketinde tamamladı. Üniversiteye İstanbul’da devam etti, mühendislik okudu. Görsel ve yazılı medyanın farklı alanlarında çalıştı. Yayıncılık, gazetecilik ve televizyonculuk alanlarında uğraş verdi. Yeni Devir gazetesinde genel yayın yönetmenliği, sonraki yıllarda yayıncılık, gazetecilik ve televizyonculuk yaptı. Yayıncılığa Akabe Yayınları’nın İstanbul temsilciliğinde başladı. Bir dönem İnsan Yayınları’nın yayın yönetmenliğini üstlendi. Ardından Küre ve Klasik Yayınları’nın genel yayın yönetmenliğini yaptı. Kurucularından olduğu Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığı ve uluslararası haber portalı Dünya Bülteni’nin (dunyabulteni.net) genel yayın yönetmenliğini yaptı. Akif Emre en son www.haberiyat.com’da genel yayın yönetmeni olarak görev yapıyordu.
Akif Emre, İz’ler adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği’nce gezi dalında yılın yazarı seçilmiştir.

Âkif Emre’nin Kitapları:
Deneme-İnceleme: ●  Göstergeler (1997, 2018) ● Küreselliğin Fay Hattı (2001) ● Globalliğin Fay Hattı (2002) ● Çizgisiz Defter (2016) ● Müstağrip Aydınlar Yüzyılı – Gölgeli Kelimeler, Ödünç Alınmış Hayaller (2017) ● Aliya (2019) ● İstanbul’u Yeniden Düşünmek ve Erguvanname (2019) ● Portreler (2020)
Anı-Günlük: ● İz’ler (2001, 2015, Arnavutçaya çevrildi).

Âkif Emre’nin Belgeselleri:
● Elveda Endülüs: Moriskolar (5 bölüm) ● Osmanlı Şehirleri (Saraybosna, Mostar, Üsküp, Selanik 1,2, Kudüs 1, 2) ● Mimar Sinan (6 Bölüm) vb. birçok belgesel hazırladı.

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz