Evet selamladı ama okur o selamı aldı mı bilmiyorum. Okurla-şair selamlaşıyor mu artık, belirsiz. Fakat umutsuz davranmak şair benliklerimize yakışmaz, fiyakamızı dağıtır zannımca.

Kaygusuz şiir dergisi 11 sayıdır poetika-yoğun bir gayretin içinde. Muhammed Sarı, Musa Günerigök, Salim Nacar, Dursun Göksu gibi Türk şiirinin son dönem şairlerinden mürekkep bir kadro mevcut. Derginin şiir tercihi bağlamında ana bir eğilimi var. Fakat bir şiir faşizmini sürdürmedikleri de ortada. Yönetim kadrosunun bile şiirleri kendi içinde farklılaşıyor. Bu sayıda Dursun Göksu, Merve Yaylacık ve Muhammed Enis Özel’in şiirleri öne çıkıyor. Poetika kısmında, Salim Nacar değinilmemiş bir meseleye değinmiş ve dindar aklın şiirle imtihanını yazmış. Muhammed Sarı Nazım Hikmet’in yazılarından geriye nelerin kaldığını anlatıyor. Mehmet Raşit Küçükkürtül Nezip Fazıl’ın Büyük Doğu fikrinin detaylarına iniyor.

Kaygusuz şiir dergisi gerçekçi, günlük hayata ses veren ama yozlaşmamış ve kurumamış bir dili tercih ediyor. Biçimsel olarak aksamayan, şairinin nasıl yazdığını bildiği, yenilik kaygısı güden şiirler dergide ağırlık sahibi.

Artık dergiler dergi yönetiminin şiir tasallutu neticesinde birbirinin replikası şiirlerle dolu. Kimse bunu dert etmiyor. Aslında, neo-liberal tüketim toplumunun kırmızı kart gösterdiği şiir artık kendi haline(!) bırakılmış vaziyette. Kimse, şairlerin halıların altını kaldıran ve çeri çöpü yüzlere vuran istidadından haberdar olmak istemiyor. Yok sayıyor; hatta yokluğuna bile hayat hakkı tanımıyor. İşte tam burada küçük şiir tanrıları devreye giriyor. Egolarının ve iktidarlarının payandası olarak yeni şairleri kendi fabrikalarında imal etmeye çalışıyorlar. Başarılı da oluyorlar. Toplumun ve okurun şiiri yoksaması en çok da mezkûr şiir tanrılarının işine geliyor. Çünkü çoğunluğun tepkisini ve psikolojik baskısını asla hissetmiyorlar.

Kaygusuz şiir dergisi gerçekçi, günlük hayata ses veren ama yozlaşmamış ve kurumamış bir dili tercih ediyor. Biçimsel olarak aksamayan, şairinin nasıl yazdığını bildiği, yenilik kaygısı güden şiirler dergide ağırlık sahibi. Birçok şiirde fikir ve teori etkisi göze çarpıyor. Lirik, metafizik, fragmantal, çok sesli şiirlerin pek yer bulamadığını görüyoruz.

Poetika ayağında ise her sayıda emekle hazırlanmış yazıların ve güncel şiiri tartan bir içeriğin olduğunu görüyoruz. 10 yıldan fazladır şiir camiasının içindeki biri olarak bir dergiyi baştan sona okuduğum nadirdir. Bu nadirattan biri de Kaygusuz. İçerik; günceli yakalayan, boğucu olmayan ve meselelerin derinine inmeye çalışan bir ritme sahip. Sayfa sayısı olarak da seri bir şekilde okunmaya müsait. Bu, bir başarı bence.

Her sayısını merakla beklediğim Kaygusuz, dünyada şairce mukim olmanın onurunu ve devrin çarkına çomak sokmanın kaygusuzluğunu bize hatırlatıyor. Nice sayılara…

Yazar Hakkında

1991 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğu Malatya’da geçti. Hacettepe Üniversitesi İktisat (İngilizce) Bölümü’nden mezun oldu. Şiir ve yazıları Hece, Melamet, Karabatak, İtibar dergilerinde yayınlandı. İlk şiir kitabı Ben Orda Yoktum 2018’de yayımlandı.

Yorum yaz