Enes Talha Tüfekçi‘nin ikinci şiir kitabı yalın ayak ve yalvarırcasına yayımlandı.

Türkiye Kültür Yolu Festivali Adana’da başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Festival kapsamında 16 şehirde yaklaşık 7 bin etkinliğin gerçekleşeceğini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürlüğü olarak yeniden yapılandırıldı.

Hasan Hüseyin Çağıran yazdı:

Türkiye’de “millî bilinç” kanla mayalanıyor. Bu dün de böyleydi bugün de. Terörü Türkiye için bir gerçeklik haline getiren; Sünnî-Türkü hale yola sokmak, eş ifadeyle omurgasızlaştırmak için neşter altına alan, Kürdü tepeden tırnağa dönüştürülmesi gereken bir öteki olarak konumlandıran siyasetin kendisidir. Bugün sözünü ettiğim siyaset görünmez kılındığı için siyasetin her rengini günbegün tesis edilen “millî mutabakat”ın gönüllü müşterisi ve hissedarı kılan bir süreci tecrübe ediyoruz. Türkiye’de terör üreten akıl kendi vatanseverlerini yetiştirdi. Bugünün Türkiye’sinde milliyetçi refleksler hem terörü ivmelendiren hem de kendi yanlışlarıyla kendini onayan bir hastalıkla muallel. Dolayısıyla  güvenlikçi politikalar artarak devam ederken “ne oldu-ne oluyor-ne olacak” hattının sağduyulu bir analizini yapacak vasatın kıyısına bile yaklaşılamıyor.

Yönetmen, senarist ve yapımcı Türker İnanoğlu 87 yaşında hayata veda etti.

Heritage İstanbul 15-17 Mayıs 2024’te Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek.

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

1 Yorum

  1. Pingback: Kültür ve Sanat Gündemi | Mart

Yorum yaz