İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu sosyal medya hesabından Niksar Yağıbasan Medresesi’nin son durumu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Söz konusu Medrese’nin Anadolu’da kurulan ilk medreselerden biri olduğuna dikkat çeken Prof. Fazlıoğlu, daha önce bir şehir müzesi olmasına rağmen Medrese’nin düğün-dernek mekanına dönüştüğüne, kafe, büfe ve dönercilerin istilasına uğradığına dikkat çekti.


Niksar Yağıbasan Medresesi’nin tekrar müze olması gerektiğini ifade eden Prof. Fazlıoğlu’nun paylaşımları şu şekilde:

VE BİR ŞİKAYET..!

“Anadolu’da kurulan ilk medreselerimizden. Türk matematikçi, Merağa matematik-astronomi okulu mensubu Muhammed b. Sertâk b. Çoban b. Şirkîr b. Muhammed b. Saltuk el-Merâğî’nin matematik, matematik bilimler ve diğer hikemî ilimleri okuttuğu medrese, İlk Osmanlı Medresesi, İznik Medresesi müderrislerinden Davud Kayserî’nin İbn Sertâk’tan matematik ve felsefe ilimleri okuduğu medrese Davud Kayserî’nin hocası İbn Sertâk’ın İslam felsefe-bilim tarihinin önemli eserlerinden el-İkmâl fi ilm el-hendese adlı eserini istinsah ettiği medrese; ki, bu eser Mimar Sinan’ın Enderun’da tedris edilen, 1773’te kurulan Mühendishanelerde okutulan bir eser. Kısaca Anadolu’da matematik ve matematik bilimlerin okutulduğu, eserlerin istinsah edildiği, ve öğrenci yetiştirildiği ilk medrese.”

Prof. Fazlıoğlu’nun Niksar Yağıbasan Medresesi’nin son durumuna ilişkin paylaştığı görsellerde Dânişmend Ahmet Gazi’nin adı verilen bir bölümde döner satışı yapıldığı görülüyor.

Prof. Fazlıoğlu paylaşımlarını şu şekilde sürdürdü:

NE HÂLDE?

“Düğün-dernek mekanına dönüştürülmüş; kafe, büfe ve dönerciler üşüşmüş.

Hem de daha önce bir Şehir Müzesi iken. Odalarına Niksar kültürüne hizmet etmiş bazı kişilerin isimleri verilmişti. Danişmend Ahmed Gazi’nin adının verildiği oda ise şimdi dönerci.

Ricam şu; NİKSAR YAĞIBASAN MEDRESESİ eskisi gibi bir MÜZE’ye dönüştürülsün. Bu ayıp ortadan kaldırılmayacaksa Hiç olmazsa isimler kaldırılsın. Kimsenin döneri olmaya niyetimiz yok; ama hâdim olmaya her daim hazırız.       

Söz konusu tweet serisi şu şekilde:

Haber: Hasan Hüseyin Çağıran

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz