Bu yıl 60’ıncısı düzenlenecek olan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin iptaliyle sonuçlanan sürecin kronolojisi…


Öncesi: Altın Portakal festival yönetimi Kanun Hükmü adlı belgesel filmi seçkiden çıkardı.

Altın Portakal festival yönetimi önce Kanun Hükmü adlı filmde yer alan bir kişi ile ilgili yargı sürecinin devam ettiği gerekçesiyle belgesel filmin seçkiden çıkarıldığını duyurdu.

Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu “Belgeselde yer alan kişi ile ilgili yargı süreci tamamlandıktan sonra Film, Antalya’da gösterilecektir” dedi.

Filmin konusunun, “Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerine son verilen iki memurun mücadelesi” olduğu ifade ediliyor.

Karara ilk tepki filmin yönetmeni Nejla Demirci’den geldi. Festival yönetiminin gerçeği saptırdığını savunan Demirci, kararı bir sansür olarak yorumladı ve sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Hukuk, demokrasi isteyen Türkiye toplumu mağdur edilmiştir” dedi.

Daha sonra festival jürisinde yer alan Demet Akbağ, Ayşegül Aldinç, Onur Saylak, Özcan Alper, Mehmet Günsur, Ali Aga, Sema Kaygusuz, Behiç Ak, Zeynep Dadak, Deniz Tortum, Elif Refiğ, Hazar Ergüçlü, Paolo Bertolin, Ali Ercivan, Hakan Bıçakcı, Anna Maria Aslanoğlu, Ezel Akay, Engin Palabıyık, Senem Erdine ve Ahmet Gürata da karara tepki gösterdi.

Jürideki 20 isim yaptıkları ortak açıklamada, “Filmlerde suç unsuru arayan bu bakışı ve sansür yaptırımının normalleşmesini kabul etmiyoruz” ifadelerine yer verdi:

Jüri üyeleri, görevlerini ancak filmin seçkiye yeniden dahil edilmesiyle birlikte yapabileceklerini söyledi.

Yaşananların ardından Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan “8 X 8”, “Aniden”, “Beraber”, “Bildiğin Gibi Değil”, “Son Hasat”, “Tereddüt Çizgisi” ve “Yurt” filmlerinin yönetmen ve yapımcıları yaptıkları açıklamayla, “Kanun Hükmü” filminin Ulusal Belgesel Yarışması’ndaki yerini alana dek festivalden çekildiklerini duyurdu.

Festivalden çekilen yönetmenler:

Kanun Hükmü filminin seçkiden çıkarılmasını sanatsal ifade özgürlüğüne açık bir tehdit olarak gördüklerini belirten sinemacılar, ortak açıklama metninde “Özü itibariyle topluma ait olan festivallerin sansüre boyun eğmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yönetmen Zeki Demirkubuz da sosyal medyada yaptığı paylaşımda son filmi “Hayat”ı yarışmadan çektiğini söyledi fakat bildiri metnine imza atmadı.

Böylece Festival seçkisinde yer alan 8 belgesel filmden 6’sı ve 14 kısa filmin tamamı da yarışmadan çekilmiş oldu.

Bu gelişmeler üzerine Türkiye Sanatçılar Birliği “Süreç içerisinde filmini festivalden geri çekmeyen veya bildiriyi imzalamayan yönetmenlerin mahalle baskısına maruz kaldığını görüyoruz. Asıl sanatın özgürlüğü, işte bu kültür emperyalizmine başkaldıran sanatçıların cesur tavırlarıyla başlayacaktır.” ifadelerinin yer aldığı bir açıklama yayınladı.

Kırılma Noktası: Festival yönetimi kararından geri adım atıp Kanun Hükmü filmini yarışmaya tekrar dahil etti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, görevi süresince seçici kurulların oluşmasına, jürilerin belirlenmesine, filmlerin içeriğine ve filmlerin kazanıp kazanmaması konusuna hiçbir şekilde dâhil olmadıklarını söyledi.

Sinemacıların filmlerini festivalden toplu bir şekilde çekmesinden bir gece sonra, Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğluyaptığı yeni bir açıklamayla Kanun Hükmü’nün seçkiye yeniden dahil edildiğini duyurdu.

Boyacıoğlu, “Filmde yer alan kişi ile ilgili yargı sürecinin devam etmediği tarafımızca belgelendiği için filmin yarışma seçkisine geri alınmasına karar verilmiştir” dedi.

Nejla Demirci, filmiyle ilgili verilen kararı “Kazandık” diyerek karşıladı.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Demirci, “Sinemamız, halkımız, Antalya, festival emekçileri el ele verdik ve demokrasi mücadelemizi kazandık” dedi.

Sonrası: Kültür ve Turizm Bakanlığı festivalden çekildi

Festivalin destekçilerinden olan Kültür ve Turizm Bakanlığı ise filmin seçkiye dahil edilmesine tepki göstererek festivalden çekildiğini açıkladı.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür.

Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır. Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara’da bir törende yaptığı değerlendirmede Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararını doğru bulduğunu söyledi:

Altın Portakal Film Festivali gibi geleneksel hale gelmiş bir festivalde terör örgütünün propagandasının yapılmasına kesinlikle müsaade edilemez.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11 Ağustos’ta Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne atanan oyuncu Tamer Karadağlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın festivalden çekilmesi hakkında, “Bakanlığımızın aldığı kararın arkasındayız” dedi.

Tüm bu gelişmelerin ardından, Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu yeni bir açıklama yaparak, Kanun Hükmü belgeselini yeniden festival seçkisinden çıkardıklarını duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ardından festival sponsorlarından Türk Hava Yolları ve Corendon Airlines da sponsorluğunu çekti.

Festival sponsorları:

Boyacıoğlu, “filmin festivaldeki varlığı nedeniyle” hakkında bir soruşturma açıldığı bilgisinin kendisine ulaştığını, kendisi ve ekibinin can güvenliği ile ilgili tehditlerin olduğunu kaydetti.

Sinema sektöründen gereken desteği göremediklerini belirten yönetmen, “yeni bir karar alarak Kanun Hükmü belgeselini festival seçkisinden çıkardıklarını” açıkladı.

Nihai Durum: Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 60. Altın Portakal Film Festivali’nin iptal edildiğini duyurdu.

Yönetmen Nejla Demirci’nin Kanun Hükmü adlı belgesel filmin festival seçkisinden çıkarılmasıyla başlayan ve seçkiye yeniden dahil edilmesiyle alevlenen tartışmaların ardından Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak Festival’in iptal edildiğini duyurdu:

Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak özüne döndürdüğümüz, yıllara meydan okumuş, Antalya’mızın ve ülkemizin en önemli markalarından biri olan ve 7-14 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız Antalya Altın Portakal Film Festivali’mizi bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan süreç sebebiyle iptal ettiğimizi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum. Şahsıma ve belediyemize malum film üzerinden isnat edilen suçlamaların tamamını da gerçek muhataplarına aynen iade ediyorum.

(29 Eylül)

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sanat öne sürülerek millî iradeye kastedenlerin propagandasının yapılmasını kabul edemeyiz.

Açık ve net konuşuyorum…

Bu ülkede bir daha asla FETÖ yeniden dirilemeyeceği gibi benzer örgütlerin de yeni ihanetler sergileyebilmesi mümkün değildir. Ne devletimiz ne milletimiz ne de siyaset kurumu böyle bir durumun ortaya çıkmasına izin verecektir.                         

FETÖ ihanet şebekesinin, bilhassa yurt dışında yuvalanan militanları vasıtasıyla yaymaya çalıştığı “yıkılmadık, ayaktayız” havası bir çeşit mezarlıkta ıslık çalma gayretidir.

Operasyonlarımız neticesinde âdeta can çekişen terör örgütlerine siyasi hesaplarla moral aşılamanın vebali çok ağır olacaktır.

Özellikle sanat öne sürülerek millî iradeye kastedenlerin propagandasının yapılmasını kabul edemeyiz.

Kültür-sanat gibi insanı yücelten ortak değerlerin, insanlık ve demokrasi düşmanlarının istismar alanı haline dönüşmesine sorumluluk makamında olan bizlerin karşı çıkması hayati öneme sahiptir.

Bunu her şeyden ve her türlü siyasi kaygıdan öte, 15 Temmuz gecesi çıplak elleriyle tankları durduran kahramanlara minnet borcumuz olarak görmemiz gerektiğine inanıyorum.

(1 Ekim)

Yazar Hakkında

HAZIRKITA, bir odağa yaslanmaksızın ve verili politik-poetik angajmanlara dâhil olmaksızın konuşabilme ihtiyacına binaen 2017’de yayın hayatına başladı. Türk ve dünya edebiyatının seçkin ve özgün örneklerine yer verme, nitelikli kültür-sanat yayıncılığı yapma ve bağımsız bir tartışma platformu oluşturma ilkesiyle yayın hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz